Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

ŚLADAMI JANA KANTEGO

Utworzono dnia 07.01.2024
W dniu 25 listopada pielgrzymowaliśmy do Kęt, jednego z najstarszych miast w Małopolsce. Pomysłodawczynią wyjazdu była Pani Irena Tracz, a w realizacji tego przedsięwzięcia pomógł Pan Przemysław Gąsiorek autor książek poświęconych okolicy.
Zwiedzanie obiektów sakralnych było połączone z lekcją historii dotyczącą czasów Jana Kantego (czyli przełomu XIV/XV wieku). Był to burzliwy okres dla Kęt i całego Księstwa Cieszyńskiego oraz Oświęcimskiego. Region pogranicza charakteryzował się wtedy dużym natężeniem zbójnictwa, docierały tutaj bandy husyckie, paląc i grabiąc tutejsze miejscowości, a z naturalnych kataklizmów wylewała nieregulowana Soła. W tych ciężkich warunkach wychowywał się przyszły patron Polski, którego kościół odwiedziliśmy. Jednak nasz pobyt tutaj rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w Klasztorze Ojców Franciszkanów, a po niej udaliśmy się do podziemnego Muzeum, które prowadzi pasjonat Rafał Piskorek kolekcjonujący od przeszło 30 lat figurki świętych i przedmioty sakralne (zabytkowe kadzielnice, monstrancje, obrazy, a nawet organy). Zbiory nie pochodzą tylko z Polski, a także z Czech, Austrii, Niemiec, Francji i Belgii.
Następnie udaliśmy się do Kościoła Świętej Małgorzaty i Katarzyny, po drodze przechodząc ulicą Rajską obok Klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek. Dowiedzieliśmy się o życiu błogosławionej Celiny i Jadwigi Borzęckiej oraz misji edukacyjnej związanej z wychowaniem młodego pokolenia, która wyraża się między innymi poprzez prowadzenie przedszkola. W czasie wojen klasztor służył za szpital, a siostry pomagały chorym i opiekowały się rannymi. Kiedy dotarliśmy do Kościoła Świętej Małgorzaty i Katarzyny o jego historii i architekturze opowiedział diakon Szymon, który później przeprowadził nas do Kościoła Św. Jana Kantego - miejsca narodzin Świętego. Po wysłuchaniu kilku legend związanych z jego ziemskim pielgrzymowaniem i studiowaniem w Akademii Krakowskiej odmówiliśmy modlitwę pozwalającą uzyskać odpust zupełny. Kościół Św. Jana Kantego został wyznaczony przez biskupa jako miejsce, gdzie jest możliwość odprawiania Mszy Trydenckich.
Kolejnym punktem na naszej mapie podróży było Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, oprowadził nas po nim dyrektor Łukasz Gieruszczak, pokazując nam ekspozycję stałą, a dodatkowo wystawę czasową poświęconą Janowi Kantemu. Obejrzeliśmy jedyną w swoim rodzaju kapę liturgiczną, która była darem dziękczynnym Jana III Sobieskiego. Wśród eksponatów między innymi była szkatułka z relikwiami świętego i najstarsza zachowana księga parafialna z XVII wieku.
Później zrobiliśmy krótki spacer do Klasztoru Sióstr Klarysek, w tym kościółku trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu nieprzerwanie 24 h/dobę od 1910 roku. Był to moment i na naszą, krótką modlitwę.
Po uczcie duchowej przyszedł czas na coś dla ciała - zjedliśmy pyszny obiad. Po chwili krótkiego odpoczynku ruszyliśmy do miasta Jana Pawła II - Wadowic. Nawiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny poświęcając chwilę na modlitwę i indywidualne zapoznanie się z Sanktuarium. Nie mogło zabraknąć spróbowania papieskiej kremówki i wypicia kawy. Ostatnim punktem naszej pielgrzymki był Klasztor Karmelitów Bosych, gdzie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i poprosiliśmy o Błogosławieństwo na najbliższy tydzień. W czasie pielgrzymki mieliśmy okazję poznać więcej szczegółów z życia świętych, którzy patronują naszym Różom Różańcowym.

ŚLADAMI JANA KANTEGO

Utworzono dnia 07.01.2024, 18:46

Top Hit | Codzienna dawka Słowa Bożego

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 182

W poprzednim tygodniu: 287

W tym miesiącu: 859

W poprzednim miesiącu: 1785

Wszystkich: 67819