UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI
Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od narodzenia Jezusa, dlatego też Kościół przez kilka wieków czcił w tym dniu imię Jezusa. Obecnie pierwszy dzień roku to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to najstarsze święto maryjne. Zaczęto je obchodzić już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Kościele zachodnim wyznaczono do obchodów tego święta właśnie dzień 1 stycznia. Do liturgii Kościoła święto zostało wprowadzone przez papieża Piusa XI w 1931 roku z okazji 1500 rocznicy soboru w Efezie, na którym biskupi stwierdzili, że Maryja jest Matką Bożą. Dzień, w którym obchodzimy uroczystość podkreślającą wagę macierzyństwa Maryi, nie jest wybrany przypadkowo, ósmego dnia oktawy Bożego Narodzenia dziękujemy Bogu za przyjście na świat Chrystusa i składamy hołd Maryi, Bożej Rodzicielce, która otacza macierzyńską opieką cały lud Boży.
W Starym Testamencie znajdujemy zapowiedzi Matki Mesjasza. Najbardziej znana jest zapowiedź proroka Izajasza: "Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emmanuel" (Iz 7,14).
Kult Maryi wzrósł w Kościele po Soborze Efeskim (431). Zaczęto stawiać ku czci Matki Bożej kościoły, otaczać kultem Jej obrazy, układać modlitwy, wygłaszać homilie i obchodzić Jej święta. Dzisiaj kult Matki Bożej w Kościele katolickim jest powszechny i żywy i stanowi jedną z jego cech charakterystycznych.
/Źródło: Rytuał Domowy/