Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Utworzono dnia 01.11.2019

Są w ciągu roku liturgicznego dwa dni, kiedy w sposób szczególny manifestujemy swoją duchową łączność z naszymi zmarłymi przodkami i naszą wiarę w życie pozagrobowe. Dniem otwierającym w kościelnej i ludowej obrzędowości czas poświęcony szczególnej modlitwie za zmarłych jest celebrowana 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Myślimy wówczas o tych wszystkich, którzy dostąpili już chwały nieba, choć Kościół nigdy imiennie i oficjalnie ich nie wyniósł do chwały ołtarzy. Sprawowane w tym dniu na cmentarzach uroczystości przypominają nam także o następnym dniu – 2 listopada, czyli o Wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych, którzy „przebywają w czyśćcu.”

Pierwszą osobą, która będąc człowiekiem, doznawała czci w Kościele, była Maryja, gdyż Ona stała się Matką Boga. W ten sposób wypełniło się proroctwo, które Dziewica z Nazaretu wypowiedziała w Magnificat: „odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia” (por. Łk1,48n).

Kolejnymi osobami, którym zaczęto oddawać cześć, byli męczennicy. W Kościele antiocheńskim, od IV wieku pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach poświęcono pamięci wszystkich świętych męczenników. Również od IV wieku rozpoczął  się kult wyznawców: ojców apostolskich, ojców Kościoła, świętych biskupów, pustelników, ascetów, dziewic i pokutników.

W dniu 13 maja 608 roku papież Bonifacy IV poświęcił Matce Bożej i świętym męczennikom starożytny Panteon, czyli rzymską świątynię pogańską ku czci nieznanych bóstw. Ten dzień stał się corocznym świętem ku czci wszystkich świętych. Papież Grzegorz IV w 835 roku przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada.

Jeszcze na początku XX wieku przed uroczystością Wszystkich Świętych gospodynie wypiekały małe chlebki, nazywane powałkami lub peretyczkami. Miały podłużny kształt, a środek ozdabiano symbolem krzyża. Te chlebki rozdawano żebrakom i dzidom proszalnym, prosząc ich o modlitwę w intencji zmarłych.

Chlebki wypiekane były co najmniej dwa dni wcześniej, gdyż 1 listopada nie wolno było rozpalać ognia. Uważano, że piec jest ulubionym miejscem przebywania duchów. Pieczenie chleba w tym dniu groziło domowi pożarem. Powałek pieczono tyle, ilu było zmarłych w rodzinie.

Po wieczornej modlitwie w intencji zmarłych gospodynie na stole przykrytym odświętnym białym obrusem zostawiały chlebki dla zmarłych odwiedzających dom. Ten zwyczaj był echem pogańskiego zwyczaju „karmienia zmarłych”.

Innym zwyczajem było palenie ognia na rozstajach dróg, by wskazać drogę wędrującym duszom. Na przełomie XVI i XVII wieku palono także ogniska  na grobach.

Od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia obecne są w Polsce także pogańskie zwyczaje związane z celtyckim świętem Halloween. Żaden katolik nie powinien pokładać wiary w tych obrzędach ani w nich uczestniczyć, gdyż są one przeciwne szacunkowi należnemu zmarłym przodkom, a także wyrazem mniej lub bardziej świadomego bałwochwalstwa.

W dniach poprzedzających 1 listopada należy uporządkować i przyozdobić groby. Stawiając na grobie kwiaty i znicze, należy pamiętać, że są one jedynie zewnętrznym symbolem naszej wdzięczności i pamięci o zmarłych, nie mają jednak żadnej wartości na płaszczyźnie nadprzyrodzonej, nie mogą więc ulżyć duszom przebywającym w czyśćcu. Jedynym skutecznym sposobem pomocy dla tych dusz jest nasza modlitwa i ofiara Mszy Świętej.

Pełni wdzięczności Bogu za świętych znanych i nieznanych 1 listopada uczestniczymy w Eucharystii. W dniach 1 – 8 listopada można skorzystać z przywileju uzyskania odpustu zupełnego, który można ofiarować za dusze naszych bliskich. Jest to wyjątkowa pomoc, jaką możemy ofiarować tym, którzy już odeszli do wieczności, ale muszą dostąpić jeszcze oczyszczenia. Oni oczekują tej pomocy od nas.

Warunkami uzyskania odpustu są: sakrament pokuty i Komunia Święta, odmówienie Modlitwy Pańskiej, modlitwa w intencji Ojca Świętego (np. „Zdrowaś Maryjo”), pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych.

/Pochodzi z: „Rytuał Domowy”/

Top Hit | Codzienna dawka Słowa Bożego

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 357

W poprzednim tygodniu: 606

W tym miesiącu: 2305

W poprzednim miesiącu: 1942

Wszystkich: 59968