Podział Sakramentów

1. Ze względu na częstotliwość przyjmowania:
    • Sakramenty niepowtarzalne (takie, które można przyjąć raz w życiu) – chrzest, bierzmowanie, święcenia.
    • Sakramenty powtarzalne (takie, które można przyjąć wiele razy w życiu) – Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych i warunkowo małżeństwo  po raz kolejny może zawrzeć jedynie wdowiec lub wdowa. Osoby już zaślubione mogą to uczynić po unieważnieniu małżeństwa przez sąd biskupi.
  2. Ze względu na łaskę uświęcającą:
  3. Sakramenty, które można przyjąć tylko w stanie łaski uświęcającej (tzw. sakramenty żywych) – bierzmowanie, Eucharystia, namaszczenie chorych, święcenia, małżeństwo.
  4. Sakramenty, które przyjmuje się dla zgładzenia grzechów i uzyskania łaski uświęcającej – chrzest, pokuta.
  5. Przewidziany jest jednak wyjątek co do namaszczenia chorych i Eucharystii. Jeśli chory nie może wyznać grzechów przed udzieleniem mu sakramentu namaszczenia, to ten sakrament własną mocą odpuszcza grzechy, jeśli chory chce ich przebaczenia. Komunię zaś można przyjąć w stanie grzechu ciężkiego wyłącznie w przypadku niemożności przystąpienia do spowiedzi, wzbudzenia żalu doskonałego i bardzo ważnej przyczyny przyjęcia Najświętszego Sakramentu
  6. Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrzest, bierzmowanie, Eucharystia.
  7. Sakramenty uzdrowienia – pokuta, namaszczenie chorych.
  8. Sakramenty w służbie komunii i posłania wiernych (tzw. sakramenty społeczne) – święcenia, małżeństwo.
  9. Sakramenty, których może udzielić każdy kapłan – chrzest, Eucharystia, pokuta i pojednanie, namaszczenie chorych.
  10. Sakramenty, których może udzielić tylko biskup – bierzmowanie, święcenia.
  11. Sakrament małżeństwa – szafarzami tego sakramentu są same osoby ochrzczone, które zawierają związek małżeński, w obecności swoich przedstawicieli (świadków) oraz przedstawiciela Kościoła katolickiego (biskupa, prezbitera lub diakona, a w razie potrzeby świeckiego), który potwierdza i błogosławi ten związek.
  12. Ze względu na cel sakramentu:
  13. Ze względu na szafarza sakramentu: