Sakrament Bierzmowania

Sakrament bierzmowania miał różne nazwy. W Kościele zachodnim najbardziej rozpowszechniła się nazwa confirmatio – umocnienie. Bierzmowanie jest umocnieniem chrztu, czyli umocnieniem łaski darowanej w chrzcie. Dopełnia chrzest i dlatego przy wyliczaniu sakramentów świętych, bierzmowanie zajmuje drugie miejsce, zaraz po chrzcie.
Obrzędy bierzmowania. Jeżeli bierzmowanie odbywa się podczas Mszy świętej, wtedy po Ewangelii następuje: przedstawienie kandydatów, homilia, odnowienie przyrzeczeń chrzestnych, modlitwa z wyciągnięciem rąk nad kandydatami, namaszczenie krzyżmem wraz z włożeniem ręki, pozdrowienie pokoju, modlitwa powszechna, specjalne błogosławieństwo na końcu Mszy Świętej.
Udzielenie sakramentu bierzmowania. Kandydaci pojedynczo podchodzą do biskupa, albo też biskup podchodzi do kandydatów ustawionych szeregowo. Świadek bierzmowania kładzie prawą rękę na ramieniu kandydata. Biskup zanurza kciuk prawej ręki w oleju krzyżma świętego i naznacza nim czoło bierzmowanego znakiem krzyża, mając równocześnie włożoną rękę na jego głowie i wypowiadając formę sakramentalną, która brzmi: N., PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO. Bierzmowany odpowiada: Amen. Zaraz po namaszczeniu biskup przekazuje bierzmowanemu pozdrowienie pokoju, mówiąc: Pokój z tobą. Na co bierzmowany odpowiada: I z duchem twoim.