ADWENT WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA

Utworzono dnia 08.12.2019

Adwent rozpoczyna w Kościele rok liturgiczny. Termin „adwent” pochodzi z języka łacińskiego (adventus) i oznacza czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. W starożytnym Rzymie słowem „adventus” nazywano oficjalny przyjazd, odwiedziny dygnitarza państwowego po objęciu urzędu czy też coroczne przybywanie bóstwa do świątyni.

Nasze adwentowe oczekiwanie ma podwójny charakter. Wspominając pierwsze przyjście Chrystusa, które dokonało się dwa tysiące lat temu – kierujemy nasze myśli i dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na „końcu czasów”. Szaty liturgiczne w tym okresie, zgodnie z dawną tradycją pokutną Adwentu mają kolor fioletowy.

Adwent jest czasem, który ma pomóc człowiekowi przygotować się na przyjście Pana, dlatego też powinien być czasem wyciszenia.

RORATY

Roraty należą do jednych z najstarszych i najbardziej ulubionych przez lud nabożeństw ku czci Matki Bożej. Zwyczaj ich odprawiania przyniosła do Polski święta Kinga, żona księcia krakowskiego, Bolesława Wstydliwego.

Obok świec, które zazwyczaj palą się na ołtarzu, umieszcza się dodatkową dużą świecę (ale mniejszą od paschału ) – tzw. roratkę.

WIENIEC ADWENTOWY

Tradycja związana z przygotowaniem wieńca adwentowego pochodzi z krajów protestanckich. W Polsce zaczął się rozpowszechniać od lat pięćdziesiątych XX w.

Wieniec adwentowy upleciony jest z sosny lub jodły, zawieszany w kościołach i domach w okresie Adwentu. Ozdobiony jest czterema świecami i fioletowo – czerwoną kokardą.

Cztery świece umieszczone w wieńcu wskazują na stopniowe zbliżanie się do Prawdziwej Światłości, którą jest Jezus Chrystus. Zielone gałązki są znakiem życia i wspólnoty, a cały wieniec wyraża nadzieję na to, że zwycięstwo należy nie do ciemności, tylko do życia. Wieniec adwentowy jest także znakiem wspólnoty chrześcijańskiej, która czuwa na modlitwie i w radości oczekuje przyjścia Pana. Wstęgi koloru czerwono – fioletowego wyrażają radość oczekiwania i wskazują na obowiązek wewnętrznego przygotowania na przyjście Chrystusa.

LAMPIONY ADWENTOWE

Pięknym zwyczajem odnoszącym się do symboliki światła jest przygotowanie lampionu adwentowego przez dzieci, choć w niektórych miejscach naszego kraju również dorośli przygotowują dla siebie lampiony.

Licznik odwiedzin: