Potrzebne dokumenty

1. akt urodzenia dziecka (odpis)
  2. wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców
  3. dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska)
  4. zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary

Chrzest sprawy organizacyjne

1. Dziecko należy ochrzcić jak najwcześniej po urodzeniu.
  2. Chrzest należy zgłosić w kancelarii w terminie do trzech tygodni po urodzeniu dziecka.
  3. Zgłaszając dziecko do chrztu należy przynieść ze sobą do kancelarii:
    1. wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
    2. metrykę ślubu kościelnego rodziców lub odpis kontraktu cywilnego, gdy nie mają ślubu kościelnego
    3. zaświadczenia  chrzestnych z parafii gdzie obecnie mieszkają, że mogą pełnić tę funkcję. Jeżeli mieszkają poza granicami Polski – to przywożą  „Zaświadczenie” z parafii tam gdzie mieszkają (powinni być tam znani w parafii,  jeżeli uczęszczają na Mszę świętą i są wierzącymi i praktykującymi katolikami).
  4. Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby, które:
  5. ukończyły 16 rok życia
  6. były ochrzczone i bierzmowane
  7. są praktykującymi katolikami czyli modlą się, regularnie uczęszczają na Mszę św., często przystępują do Komunii Św., mają ślub kościelny, cieszą się w swym otoczeniu dobrą opinią oraz dają swym chrześcijańskim życiem dobry przykład; w wypadku młodzieży konieczne jest, aby była bierzmowana oraz uczęszczanie na religię w szkole potwierdzone indeksem; nie wolno dopuszczać do funkcji chrzestnych osób żyjących w związku cywilnym oraz młodzieży nie uczęszczającej na religię w szkole.

Rodzina dziecka powinna w dniu chrztu przystąpić do Komunii Św., a następnie troszczyć się o życie religijne ochrzczonego dziecka.